خدمات کلینیک

هالوتراپی، نمک درمانی

هالوتراپی، نمک درمانی

هالوتراپی؛ مزایا و تاثیر آن بر پوست

تاریخچه

نمک به‌دلیل فواید و اثر درمانی‌اش، هزاران سال است که در مناطق مختلف جهان توسط فرهنگ‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است، اما اثر مثبت نمک در پزشکی ابتدا توسط فلیکس بوچکوفسکی، درمانگر لهستانی، در سال 1843 اثبات شد.

وی متوجه شد افرادی که در معادن نمک لهستان کار می‌کنند با وجود شرایط سخت کار و کمبود مواد غذایی از سلامتی بسیار خوبی برخوردار هستند. علاوه بر این، آن‌ها تقریباً هرگز از سرماخوردگی یا بیماری تنفسی رنج نمی‌بردند؛ مشکلاتی که در بقیه مردم مشاهده می‌شد. این نکته، وی را بر آن داشت تا تحقیقاتی انجام دهد و در آن اثبات کرد همۀ این‌ها به دلیل هوای اشباع‌شده از نمک است که معدنچیان روزانه تنفس می‌کنند. بنابراین، معادن نمک در لهستان و اروپای شرقی به‌تدریج به آسایشگاه‌های محبوب تبدیل شدند و بازدیدکنندگان از سراسر جهان را به خود جلب کردند و روش درمانی جدیدی ایجاد شد: هالوتراپی (نمک‌درمانی).

به‌علت احساس ناراحتی بازدیدکنندگان از معادن نمک، دسترسی دشوار آن‌ها و هزینه‌های بسیار زیاد برای بازدیدکنندگان، به‌تازگی در بسیاری از مکان‌ها، اتاق‌های نمک مصنوعی و غارها ایجاد شده‌اند.

شیوه اثرگذاری

تحقیقات علمی ‌تأیید کرده‌اند که هالوتراپی بر روی لایه‌های سطحی و عمقی پوست تأثیرات درمانی و زیبایی دارد. هالوتراپی فعالیت کانال‌های یونی سلول پوست و فعالیت الکتروفیزیولوژیک را افزایش می‌دهد و ویژگی‌های محافظتی پوست را بهبود می‌بخشد. هالوتراپی PH را نرمال می‌کند و فرآیندهای ترمیم و بازسازی در اپیدرم و درم را تحریک می‌کند و باعث افزایش سفتی پوست می‌شود. نمک خشک، میکروسرکولیشن پوست و فعالیت غشای سلولی را بهبود می‌بخشد، قدرت بازسازی پوست و قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش می‌دهد و چروک و ورم را کم می‌کند.

هالوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

هالوتراپی را می‌توان در درمان برخی از بیماری‌های پوستی مانند: پسوریازیس، اگزما، درماتیت، آکنه، روزاسه اونیکومایکوزیس و پیری پوست استفاده کرد.‌ هالوتراپی در یک محیط دلپذیر و دنج انجام می‌شود که تأثیر مفیدی بر وضعیت روحی-روانی بیماران دارد. این روش درمانی را می‌توان برای درمان برخی بیماری‌های روان‌تنی از جمله: استرس، خستگی، سردرد و همچنین برای افزایش واکنش ایمنی بدن استفاده کرد.  این روش ایمن، غیرتهاجمی، بدون عوارض جانبی و خطرات احتمالی برای سلامتی است. شما می توانید با اقامت در اتاق نمک مرکز مراقبت پوست مینا کاوه علاوه بر تجربه یک محیط دلنشین از خدمات ماساژ ریلکسی نیز بهره مند شوید

تاثیر هالوتراپی بر پوست

ذرات کلرید سدیم نه‌تنها بر روی سیستم تنفسی، بلکه روی پوست و موها نیز اثرات درمانی و زیبایی دارند. هالو-آئروسل با نفوذ به مناطق باز پوست، فعالیت کانال‌های یونی سلول پوست و فعالیت الکتروفیزیولوژیکی را افزایش می‌دهد که خصوصیات محافظتی پوست را تعیین می‌کند. تحقیقات میکروبیوسنوز پوست، عادی‌سازی ترکیب اتوفلورای سطحی را پس از تجویز هالوتراپی نشان داد. همچنین اثر باکتریواستاتیک و ضدالتهابی آئروسل کلرید سدیم تأیید شد. اثر میکروکریستال‌های آئروسل نمک باعث نرمال شدن Ph و القای فرآیندهای ترمیم‌کننده و احیاکننده درم می‌شود و آماسیدگی پوست و همچنین رشد و سلامت مو را افزایش می‌دهد. آئروسل نمک خشک بر میکروسرکولیشن پوست تأثیر مفیدی دارد. آئروسل نمک خشک با افزایش نفوذپذیری و فعالیت الکتروفیزیولوژیکی غشای سلولی به نفوذ داروهای مختلف با مصارف زیبایی و درمانی کمک می‌کند و اثربخشی آن‌ها را تقویت می‌کند.

اثر مثبت هالوتراپی در بیماران مبتلا به پسوریازیس با کاهش نفوذ آسیب‌ها در اعماق پوست و کم کردن رنگ لکه‌ها مشاهده شده است. از آئروسل کلرید سدیم به دلیل اثر ضد اِدِم و ضد التهابی قابل‌توجهی که دارد در توانبخشی پس از جراحی استفاده می‌شود؛ به‌ویژه برای جراحی زیبایی بسیار مهم است. بهبود میکروسرکولیشن موضعی، کاهش اِدِم و پاکسازی پوست تحت تأثیر هالو-آئروسل ممکن است به‌طور موثر در برنامه‌های سلولیت درمانی اعمال شود. در حین تفکیک، میکروکریستال‌های کلرید سدیم انتقال غیرفعال را در داخل پوست افزایش می‌دهد، که تاثیر محصولات مختلف درمانی و آرایشی را چند برابر می‌کند. این اثر، ترکیب هالوتراپی با استفاده موضعی از کرم‌ها، پمادها و غیره را موثر می‌کند.

سیستم‌های تنفسی و پوستی از نظر فیزیولوژیکی ارتباط تنگاتنگی دارند. ترکیبی از آسیب‌شناسی ریوی و پوستی (به عنوان مثال آسم برونش و نورودرماتیت) در این روش شایع است.

آئروسل کلرید سدیم با اثر درمانی بر روی دستگاه تنفسی، سم‌زدایی همزمان و تخلیۀ لنف را انجام می‌دهد که در نتیجۀ آن سلامت عمومی ‌بهبود می‌یابد (به عنوان مثال در کاهش حساسیت).

این اثرات به پاکسازی پوست، بهبود خواص محافظتی پوست، بهبود رنگ پوست و آماسیدگی کمک می‌کند. (این پدیده را می‌توان در زنانی که سیگار را ترک کرده‌اند به‌وضوح دید).

 

دیگر اثرات هالوتراپی

شکی نیست که برای دستیابی به یک اثر مثبت دائمی ‌در درمان آسیب‌شناسی پوستی، بازگرداندن سیستمیک حفاظت بیولوژیکی ضروری است. به توجه به این نکته، هالوتراپی روشی است که همراه با تاثیر موضعی، عملکرد ایمونوبیولوژی سیستماتیک را هم تضمین می‌کند. در نتیجۀ هالوتراپی، تغییرات مثبتی در سیستم همورال و ایمنی با واسطۀ سلولی، با زمینۀ کاهش فعالیت فرآیند التهابی و از بین بردن آنتی‌ژن‌ها مشاهده می‌شود. حرکت موثر پارامترهای نامتوازن در سیستم پراکسیداسیون لیپیدها – آنتی اکسیدان‌ها (LPO-AD) از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا شاهدی بر اثر آنتی اکسیدانی سیستمیک هالوتراپی هستند. اثر ایمونوبیولوژی سیستمیک هالوتراپی نیز بر کاربرد آن در برنامه‌های زیبایی و جوان‌سازی بسیار چشمگیر است.

عامل روانی-عاطفی در آسیب‌شناسی پوستی نیز بسیار مهم است. در طول اقامت در محفظۀ هالوتراپی، هرگونه تماس با اختلالات خارجی (مثل عوامل آلرژیک، آلاینده‌ها، سر و صدا و سایر موارد) قطع شده و اثر روانی-عاطفی و ضدافسردگی مثبتی ایجاد می‌کند. نور حاوی یون‌های منفی درون محفظه، فرآیندهای تنظیم رویش را تثبیت می‌کنند که در نتیجه تاثیر مثبتی بر سیستم قلبی-عروقی و غدد درون‌ریز و دستگاه گوارش دارد.

 

شما می توانید فیشال را در اتاق نمک مرکز مراقبت پوست مینا کاوه  تجربه کنید تا علاوه بر پاکسازی پوست ، بدن و ذهن خود را نیز پاکسازی کنید